Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

În ziua pomenirii Sfîntului Întocmai cu Apostolii Mare Cneaz Vladimir, Prea Sfințitul Nicodim a coliturghisit alături de Preafericitul Patriarh Kiril

 

În ziua pomenirii a o mie de ani de la adormirea Sf. Cneaz Vladimir, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a coliturghisirt alături de Preafericitul Patriarh Kiril în Catedrala „Hristos Mântuitorul” din Moscova. La servicul divin au mai participat ceilalţi membri permanenţi ai Sfântului Sinod al BORu, precum şi reprezentanţi ai Bisericilor Ortodoxe – surori.

Cu acest binecuvântat şi festiv prilej, Preafericirea Sa a vorbit clerului şi mulţimii de credincioşi despre rolul Sfîntului Cneaz Vladimir în propăşirea Ortodoxiei şi despre modelul actual şi demn de urmat pentru creştinii contemporani.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

20150728-VAR_7923-обр

 

 

 

 

 

Comments are closed.