Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Prea Sfințitul Nicodim participă la lucrările Congresului Internațional de Teologie „Pavlia” din orașul Veria, Grecia

IMG_3087

 

În oraşul Veria din Grecia se desfăşoară, de pe 26 iunie 2015, Congresul Internaţional de Teologie „Pavlia“, dedicat vieții și teologiei Sfîntului Apostol Pavel, care se va încheia mîine, 29 iunie. Cu încredințarea și binecuvîntarea Întîistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înalt Prea Sfinţitul Mitropolit Vladimir, țara noastră este reprezentată la această manifestare de Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, care a rostit sîmbătă, 27 iunie 2015, în fața întregului for participant un cuvînt despre importanța teologiei pauline.

Congresul internaţional de teologie „Pavlia” este o manifestare ştiinţifică şi teologică de amploare, organizată de Înalt Prea Sfinţitul Mitropolit Panteleimon de Veria, Naousa şi Kampania încă de la începutul slujirii sale arhiereşti în această mitropolie a Bisericii Ortodoxe din Grecia, în semn de cinstire deosebită față de Apostolul Neamurilor care a predicat și încreștinat în timpul călătoriilor misionare menționate în Noul Testament locuitorii din aceste părți.

Tema ediţiei de anul acesta a Congresului „Pavlia”, organizat pentru a XXI-a oară de Mitropolia de Veria, Naousa şi Kampania, este „ Răbdare şi îndurare în epoca contemporană, după Apostolul Pavel”. Evenimentul s-a bucurat de prezenţa a numeroşi Ierarhi din Bisericile Ortodoxe surori. Au fost transmise mesaje din partea Patriarhiei Ecumenice, Patriarhiei Alexandriei şi a întregii Africi, Patriarhiei Antiohiei şi a întregului Orient, Patriarhiei Ierusalimului şi din partea Bisericilor Ortodoxe din Rusia, Serbia, România, Bulgaria, Cipru, Grecia şi Polonia.

În cadrul întrunirii, Prea Sfințitul Nicodim a fost invitat să distribuie medalia „Sf. Ap. Pavel” elevilor din eparhia de Veria care au obținut pe parcursul anului de studii ce s-a încheiat rezultate excepționale la învățătură, olimpiade și concursuri.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

IMG_3098

 

IMG_3087

 

IMG_3104

 

IMG_3110

 

IMG_3117

 

IMG_3120

 

IMG_3125

 

IMG_3129

 

IMG_3143

 

IMG_3132

 

IMG_3144

 

IMG_3145

 

IMG_3149

 

IMG_3154

 

IMG_3155

 

IMG_3156

 

IMG_3160

 

IMG_3164

 

IMG_3393

 

IMG_3396

 

IMG_3399

 

IMG_3171

Comments are closed.