Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Prea Sfințitul Nicodim a adresat un mesaj de felicitare Preacuvioasei Egumene Eufrosinia Peșterean cu prilejul sărbătoririi Ocrotitoarei Cerești

IMG_2323

 

La 5 iulie 2015, Biserica Ortodoxă face pomenirea Cuvioasei Eufrosinia de la Poloțk (1173), Ocrotitoarea cerească a Preacuvioasei Egumene Eufrosinia Peșterean, maica stareță a mănăstirii „Adormirea Maicii Domnului” de la Călărășeuca, Ocnița. Cu acest prilej, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, și-a îndreptat pașii în seara zilei de vineri spre străvechea vatră monahală pentru a-i adresa maicii Eufrosinia un mesaj de felicitare în care se menționa:

Preacuvioasă maică Eufrosinia!

În această zi binecuvîntată de Preasfînta Treime, cînd Sfînta noastră Biserică face pomenirea Cuvioasei Eufrosinia, cea care a luat crucea şi i-a urmat lui Hristos, Vă adresăm sincere felicitări şi binecuvîntări arhiereşti împreună cu alese urări de sănătate, pace și bucurie în Domnul.

Sfînta Eufrosinia al cărei nume îl purtaţi, să fie rugătoare către Sfînta Treime pentru pacea întregii lumi și a mănăstirii pe care o conduceți, iar Preacuvioșia Voastră să-i urmaţi viaţa, nevoinţele şi învăţăturile. Monahul este un om al fericirii pentru că poate comunica cu Dumnezeu zilnic în rugăciune, iar noi Vă urăm ca în toți anii vieții Voastre să intensificaţi această fericire.

Fie ca Bunul Părinte Ceresc, pentru rugăciunile de mijlocire ale Cuvioasei Eufrosinia, să Vă dăruiască și în continuare aceeași rîvnă și dragoste pentru viața monahală și ajutor sfînt în ascultarea ce o îndepliniți conștiincios de conducere a viețuitoarelor sfintei mănăstiri Călărășeuca pe calea mîntririi sufletului.

Să ne trăiți la mulți și fericiți ani!

Cu aleasă prețuire și dragoste întru Hristos Domnul,

† NICODIM

Episcop de Edineț și Briceni

 

IMG_2336

Comments are closed.