Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Spre atenţia slujitorilor din cuprinsul Mitropoliei Chişinăului şi a Întregii Moldove!

Mitropolia-180x109-180x109 În contextul apropierii alegerilor locale, reamintim că, conform concepţiei sociale a Bisericii Ortodoxe, slujitori nu se pot implica în activităţi politice, procese electorale, cum ar fi susţinerea publică a organizaţiilor politice participante la scrutin sau a candidaţilor independenţi, acţiuni de agitaţie, etc. Totodată, nu se permite nici participarea slujitorilor în procelese electorale în calitate de candidaţi pentru nicio funcţie a autorităţilor reprezentative, la niciun nivel.

Slujitorii care candidează pentru funcţiile de primari sau membri ai consliilor locale, precum şi cei care deja deţin asemenea funcţii, sunt obligaţi să se retragă din cursa electorală şi respectiv să renunţe la posturile incompatibile cu îndeplinirea misiunii pastoral-misionare şi cu statutul de preot, în caz contrar, aceştia vor fi opriţi din a sluji cele sfinte.

Direcţia Mitropolitană

Comments are closed.