Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

În Duminica a XXVI-a după Cincizecime, Prea Sfințitul Nicodim a liturghisit la Mănăstirea Zăbriceni

 

Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, a oficiat în Duminica a XXVI-a după Cincizecime Sfînta şi Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea „Nașterea Domnului” din comuna Zăbriceni, Edineţ, în fruntea soborului de slujitori ai sfîntului așezămînt şi în prezenţa mulţimii credincioşilor. În cadrul Sfintei Liturghii, ierodiaconul Sava (Furdui) a fost hirotonit în treapta de ieromonah. Adresîndu-i povețe duhovnicești și calde felicitări, Prea Sfinția Sa i-a oferit în dar nou hirotonitului părinte un set de Molitfelnice.

La final, Ierarhul a adresat credincioşilor un cuvînt de învăţătură în care a explicat pericopa evanghelică a zilei despre vindecarea femeii gîrbove. Prea Sfinţia Sa a accentuat înţelesul duhovnicesc al acestei minuni săvîrşite de Mîntuitorul, subliniind necesitatea îndreptării noastre din gîrbovirea păcatelor, prin rugăciune şi post, pentru a ne îndrepta privirea de la cele lumeşti şi trecătoare spre cele duhovniceşti, îanlte şi veşnice.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.