Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Sărbătoarea Înălţării Sfintei Cruci la Catedrala “Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineț

 

În ziua prăznuirii Înălțării Sfintei Cruci, pe 27 septembrie 2014, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala “Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineț, înconjurat de soborul slujitorilor şi în prezenţa enoriaşilor sfîntului locaş. La Vohodului Mic, în semn de apreciere pentru rodnica activitate pastoral-duhovnicească, clericii Catedralei au fost decorați de către Prea Sfințitul Nicodim cu înalte distincții bisericești. Părintele secretar eparhial, protoiereul Adrian Cotelea, s-a învrednicit de distincția „Crucea Sfîntului Apostol Pavel”, din partea Mitropolitului Panteleimon de Veria, Naousa și Kampania, iar protoiereul Sergiu Panaite, cleric superior, protoiereul Gheorghe Ganea și protoiereul Ioan Cernea au prmit din partea Ierarhului cîte o Cruce memorială cu pietre scumpe.

După citirea pericopei evanghelice, Prea Sfințitul Nicodim a rostit un cuvînt de învățătură în care a vorbit credincioșilor despre importanța praznicului Înălțării Sfintei Cruci, subliniind că sărbătoarea este un popas binecuvîntat pentru a medita mai profund la Crucea care ne-a fost dată fiecăruia la Sfîntul Botez și pe care trebuie s-o purtăm cu demnitate; la Crucea cu care noi, creștinii ortodocși, ne însemnăm în fiecare zi și pe care suntem datori să o facem cu luare aminte; la Crucea prin care dobîndim putere, har și biruință asupra văzuților și nevăzuților vrăjmași.

La final, fiecare credincios a primit în semn de binecuvîntare din partea Ierarhului cîte o iconiță.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.