Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

În ajunul praznicului Adormirii Maicii Domnului, Prea Sfințitul Nicodim a oficiat slujba privegherii și a Prohodului Preasfintei Născătoare de Dumnezeu la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din or. Orhei

 

În ajunul sărbătorii Adormirii Maicii Domnului, miercuri, 27 august 2014, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, împreună cu slujitorii Catedralei „Sf. Irh. Nicolae” din or. Orhei, a oficiat slujba privegherii și a Prohodului Preasfintei Născătoare de Dumnezeu. Ierarhul și soborul slujitorilor au cîntat Prohodul în mijlocul bisericii, în fața epitafului pe care este reprezentată Icoana Adormirii Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, împreună cu cele două coruri ale Catedralei din Orhei — cel condus de doamna dirijor Raisa Racu și cel ceondus de doamna preoteasă Silvia Rusu. La finalul slujbei, Prea Sfințitul Nicodim a vorbit despre bucuria acestei sărbători, căci odată cu Adormirea Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, ea devine Maica noastră care se roagă pentru toată Biserica.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.