Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Duminica a V-a după Cincizecime la Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineț

 

În Duminica a V-a după Cincizecime, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat Sfînta Liturghie în Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineț, înconjurat de soborul slujitorilor și în prezența enoriașilor sfîntului locaș.

După citirea pericopei evanghelice de la Matei VIII, 28-34, IX, 1, despre vindecarea celor doi demonizați din ținutul Gherghesenilor, Ierarhul a rostit un cuvînt de învățătură. Explicînd textul Sfintei Evanghelii, Prea Sfințitul Nicodim a îndemnat credincioșii să pună cele duhovnicești deasupra celor lumești, trecătoare, căci la Dumnezeu sufletul omului valoarează mult mai mult decît orice bogăție materială de pe acest pămînt, fapt demonstrat de Mîntuitorul prin trimiterea demonilor ce stăpîneau pe cei doi oameni din ținutul Gherghesenilor în turma cea mare de porci ce s-a înecat în mare.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.