Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

A doua zi a Postului Mare

 

Marți, 4 martie 2014, în cea de-a doua zi a Postului Păresimilor, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a participat la slujba utreniei, a ceasurilor, obedniței și vecerniei la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei. Ierarhul s-a rugat în altar împreună cu slujitorii catedralei, a citit cei șase psalmi ai utreniei și una din catismele de rînd.

După slujbă, Prea Sfinția Sa a îndemnat slujitorii și credincioșii la rugăciune și pocăință, evidențiind faptul că numai prin pocăință și rugăciune, ajutate de post, omul intră în comuniune cu Dumnezeu, dobîndește mîntuirea și fericirea veșnică.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

Comments are closed.