Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Slujba Canonului cel Mare al Sfîntului Andrei Criteanul la Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din Edineț

 

Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat în seara primei zile a Postului Mare slujba Canonului Sfîntului Andrei Criteanul la Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din Edineț, înconjurat de un sobor de slujitori și în prezența mai multor credincioși. La sfîrșitul slujbei Pavecerniței Mari, Ierarhul a adresat credincioșilor un cuvînt de învățătură în care a evidențiat modelele și îndemnurile la pocăință oferite de lectura acestui superb canon. Prea Sfinția Sa a mai subliniat că suferința și moartea Mîntuitorului Hristos reprezintă de fapt calea pe care trebuie să o parcurgem și noi, prin moartea față de păcat, pentru a ajunge la Înviere. Ierarhul și-a încheiat cuvîntarea dorind tuturor un post binecuvîntat și plin de roade duhovnicești.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni


Comments are closed.