Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Adunarea generală a membrilor Organizației Umanitare „Hilfe fur Osteuropa”

 

Sîmbătă, 9 martie 2013, în orașul german Todtnau a avut loc Adunarea generală a membrilor Organizației Umanitare „Hilfe fur Osteuropa”, la care a participat, în calitate de membru de onoare, și Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni. În debutul ședinței au fost prezentate mai multe rapoarte de dare de seamă privind acțiunile de caritate întreprinse de membrii organizației în decursul anului ce s-a scurs de la ultima întrunire. Tot în prima parte a ședinței, conform procedurii, Președintele general al Organizației, membrii Biroului permanent și ceilalți membri și-au prezentat demisia. Președinte al Adunării a fost ales viceprimarul orașului Todtnau. Cu unanimitate de voturi, în calitate de Președinte General al Organizației Umanitare „Hilfe fur Osteuropa” a fost realeasă doamna Ursula Honeck. Domnia sa a trasat într-un discurs principalele activități de perspectivă ale organizației, printre care a enumerat și continuarea dotării cu utilaje și materiale necesare a Spitalului Raional Edineț, oferirea de burse mai multor elevi din familii sărace din cîteva localități ale raionului Orhei etc. La final, a fost oferit cuvîntul Prea Sfințitului Nicodim, care a vorbit despre misiunea nobilă pe care și-au asumat-o membrii Organizației, aducînd mai multă lumină și căldură în viața celor lipsiți și neajutorați, și a urat tuturor multă sănătate și ajutor de la Dumnezeu pentru a fi și în continuare de folos societății.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.