Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Protoiereul Zosim Toia, Blagocinul sectorului III al municipiului Chișinău, a fost decorat de către Prea Sfințitul Nicodim cu medalia eparhială „Sf. Vasile cel Mare” de gradul I

 

Protoiereul Zosim Toia, Blagocinul sectorului III al municipiului Chișinău, aflat într-o vizită în Episcopia de Edienț și Briceni, a fost decorat de către Prea Sfințitul Nicodim cu cea mai înaltă distincție eparhială – medalia „Sf. Vasile cel Mare” de gradul I.

Ierarhul a mulțumit Prea Cucernicului părinte pentru zelul misionar deosebit pe care l-a demonstrat dintotdeauna și cu prisosință întru promovarea valorilor creștin-ortodoxe spre slava Preasfintei Treimi și propășirea Bisericii lui Hristos.

La rîndul său, părintele Zosim Toia a mulțumit Prea Sfințitului Nicodim pentru înalta apreciere și pentru bucuria de a fi binecuvîntat în acest fel de către Sfîntul și Marele Ierarh Vasile.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

Comments are closed.