Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Prea Sfințitul Nicodim va întreprinde o vizită pastorală în SUA

Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, însoțit de Secretarul Eparhial, prot. mitr. Adrian Cotelea, și Duhovnicul Blagociniei Edineț, prot. mitr. Alexei Tanaseiciuc, dînd curs invitației Înalt Preasfinţitului Nathaniel, Arhiepiscop de Detroit al Episcopiei Ortodoxe Române din America, cu binecvîntarea Sanctității Sale Kirill, Patriarhul Moscovei și al Întregii Rusii, și a Înalt Preasfinţitului Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove, va participa la sfințirea locului penrtu construcția Catedralei mănăstirii „Înălțării Domnului” din Clinton, și la jubileul de 50 de ani de viață și 30 de ani de slujire la altar, dintre care 10 în calitate de episcop, al Prea Sfințitului Irineu de Deaborn Heights, Episcop vicar al Episcopiei Ortodoxe Române din America.

La aeroprtul din Detroit, delegația oficială a Bisericii Ortodoxe din Moldova a fost întîmpinată de Prea Sfințitul Irineu, Episcop vicar al Episcopiei Ortodoxe Române din America, și Arhidiaconul Sebastian (Dumitrașcu).

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

Comments are closed.