Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Trainig de instruire pentru participanții la programul de îngrije a bătrînilor la domiciliu

   

 

Lucrarea Bisericii este de a transmite lumii prin har bunătățile și darurile pe care Dumnezeu le are prin fire. Ne aflăm astăzi în fața unor exigențe misionare noi, a necesității transmiterii tradiției celei sănătoase către generația tînără și a recreștinării societății în care trăim. Biserica are o mare răspundere pentru renașterea morală și spirituală a societății. Suntem conștienți că aportul fundamental al Bisericii la însănătoșirea vieții sociale e acela de a modela oameni cu frică de Dumnezeu, oameni credincioși, oameni care să aibă „Duhul lui Dumnezeu” (ICor. 7,40), eliberați de robia patimilor și pătrunși de duhul jertfelniciei și al iubirii de semeni.

Mai mult ca oricînd mesajul social al Bisericii va fi credibil prin mărturia faptelor.

Astăzi, 14 mai 2012, la sediul eparhial din orașul Edineț a avut loc trainingul „Promovarea participării Bisericii în activități de îngrijire la domiciliu” și „Specificul îngrijirilor la domiciliu a oamenilor în vîrstă”. La seminar au participat zece preoți din parohiile selectate pentru programul  Abilitarea tinerilor în participarea și promovarea serviciilor de îngrijire la domiciliu pentru bătrîni, împreună cu președintele Departamentului Eparhial Activitate Socială și Caritate, protoiereul Sergiu Panaite, precum și asistenții medicali și sociali din parohiile respective. În cadrul trainingului au fost discutate aspecte referitoare la acțiunea socială, mobilizarea comunității parohiale și administrarea activității de voluntariat. La Final, participanții au avut posibilitatea să adreseze îndrebări și să primească răspunsuri la tema dezbătută în cadrul seminarului.

Prot. Lucian Serdeșniuc,

paroh al bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din loc. Țaul,

participant la program

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.