Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Ședința de lucru a Departamentului Eparhial Activitate Socială și Caritate

 

Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a convocat în ședință de lucru, marți, 3 aprilie 2012, membrii Departamentului Eparhial Activitate Socială și Caritate în următoarea componență: prot. Serghei Panaite – președinte; prot. Petru Moșneguțu, prot. Victor Ambros, preot Igor Ciubotaru, prot. Anatolie Marcu, prot. Constantin Pintilie, preot Ilie Matasă, preot Nicolae Negrescu, preot Marin Pușcaș, prot Vitalie Dudnic și prot. Valerie Cuciureanu – membri.

Un raport de activitate în domeniul activității sociale și carității pentru primul trimestru al anului 2012 a prezentat în debutul ședinței președintele Departamentului, protoiereul Serghei Panaite. În continuare au fost puse în discuție problemele incluse pe ordinea de zi. Ședința a stabilit modul în care vor fi colectate cadourile și ajutoarele de Sfintele Paști pentru persoanele nevoiașe, precum și modul în care vor fi distribuite. În acest context, Ierarhul a menționat importanța susținerii continue din partea Bisericii, nu numai cu prilejul sărbătorilor, a persoanelor singure sau cu o stare materială grea și care nu se bucură nici de atenția statului, nici de cea a rudelor și apropiaților. În vederea eficientizării activității acestui Departament, Prea Sfințitul Nicodim a dispus ca fiecare membru să-și creeze un portofoliu în care va prezenta rapoarte de dare de seamă privind activitatea socială. Tot în acest sens, fiecare blagocinie va fi împărțită în sectoare ale Departamentului Eparhial Activitate Socială și Caritate, care vor fi gestionate de membrii din teritoriu.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

Comments are closed.