Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Prea Sfințitul Nicodim a vizitat șantierul viitoarei biserici din satul Mihăileni, raionul Briceni

 

În după-amiaza zilei de 21 martie 2012, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a efectuat o vizită de lucru la șantierul viitorului sfînt locaș din satul Mihăileni, raionul Briceni, deservit de protoiereul Gheorghe Grițco, parohul bisericii ”Sf. Nicolae” din localitatea Hlinoaia, raionul Edineț. Aici Prea Sfinția Sa, luînd cunoștință de fragilitatea actualei construcții și în urma consultărilor cu ctitorul principal, domnul Gheorghe Bîrlădeanu, cu domnul arhitect Victor Bodeanu și cu primarul localității, domnul Radislav Cotiujanschii, a binecuvîntat demolarea, consolidarea fundației și rezidirea noii biserici după un nou proiect cu respectarea tuturor standardelor de calitate și securitate.

Actuala biserică a fost ridicată pînă la această etapă fără respectarea vreunor tehnologii și norme de costrucție. Fundația și pereții sunt foarte fragili, prezentînd de pe acum pe alocuri fisuri. După demolarea actualei construcții, Prea Sfințitul Nicodim va sfinți piatra de temelie a noului locaș.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.