Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

În ziua de 15 februarie, Prea Sfințitul Nicodim a săvîrșit slujba parastasului pentru ostașii căzuți pe cîmpul de luptă în Republica Afganistan.

 

La 15 februarie 2012 s-au împlinit 23 de ani de la retragerea trupelor sovietice din Republica Afganistan. Cu acest prilej, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a participat la mitingul de comemorare organizat de Administrația raionului Edineț în fața Plăcii Comemorative dedicată ostașilor căzuți pe cîmpul de luptă în Afganistan, de la intrarea în Grădina Publică ”Vasile Alecsandri” din orașul Edineț. Aici Prea Sfinția Sa, însoțit de protoiereul Adrian Cotelea, secretar eparhial, protoiereul Ioan Crețu, președintele Departamentului eparhial Activitate pastorală în MAI și Forțele Armate, și slujitorii Catedralei ”Sf. Vasile cel Mare”, a oficiat slujba parastasului în memoria celor căzuți la datorie. La masa de pomenire ce a urmat la restaurantul ”Paradis”, Ierarhul a vorbit veteranilor despre darul sfînt al vieții, pentru care trebuie să-i mulțumim lui Dumnezeu prin împlinirea poruncilor Lui și despre datoria de a ne ruga și a-i pomeni pe cei care, apărîndu-și patria și onoarea, au căzut pe cîmpul de luptă. Pentru toate acțiunile desfășurate întru păstrarea memoriei celor căzuți în Afganistan și într-ajutorarea familiilor lor, dar și a susținerii morale și materiale a celor întorși cu viață, domnul locotenent-colonel Vitalie Cuței, comandantul Centrului Militar Teritorial Edineț, a fost decorat de către Prea Sfințitul Nicodim cu medalia eparhială ”Sfîntul Vasile cel Mare”, iar mai mulți membri ai Uniunii Veteranilor din Afganistan din raioanele Edineț, Briceni, Ocnița și Dondușeni au fost distinși cu Diplome Arhierești. Fiecărui veteran i-a fost oferită în dar cîte o carte cu predicile Sanctității Sale Kiril, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Ruse.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.