Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Organizaţia germană de caritate Hilfe fur Osteuropa a acordat ajutor material pentru cîteva familii social vulnerabile din Orhei

 

În perioada 23-25 ianuarie, cît s-a aflat într-o vizită de lucru în Germania, Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni,  a dus tratative cu organizaţia germană de caritate „Hilfe fur Osteuropa” pentru a obţine un ajutor pentru spitalul raional Edineţ. În viitorul apropiat se aşteaptă sosirea unei delegaţii din Germania, care se va informa privitor la situaţia în care se află spitalul şi suportul de care are nevoie. Totodată Prea Sfinţia Sa a adus şi un mic ajutor bănesc pentru cîteva familii şi copii orfani din raionul Orhei, care se află de mai mult timp în atenţia şi grija părintească a Prea Sfinţiei Sale, dar şi a organizaţiei amintite mai sus. Toţi cei care s-au bucurat de acest suport material au exprimat recunoştinţă şi mulţumiri membrilor organizaţiei filantropice germane, care sînt alături de nevoile lor în momentele dificile ale vieţii, şi Prea Sfinţitului Nicodim, care a adus şi a distribuit acest ajutor.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

 

 

Comments are closed.