Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Prea Sfințitul Nicodim a oferit cadouri și a binecuvîntat tinerele mame din orașul Briceni cu prilejul zilei hramului

 

Astăzi, 14 octombrie, cu ocazia zilei hramului, de sărbătoarea Acoperămîntului Maicii Domnului, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oferit, la invitația primarului orașului Briceni, domnului Mihail Gnatiuc, în incinta Casei de Cultură, cadouri și arhierești binecuvîntări tinerelor mame din oraș, ce au născut în anul 2011. Prea Sfinția Sa a felicitat tinerele mame și le-a dorit să-și crească și educe odraslele în credința creștină ortodoxă strămoșească, singura datorită căreia vom prospera, vom dăinui ca neam și vom trăi în pace și bună înțelegere. Apoi Prea Sfinția Sa a asistat la un concert de sărbătoare oferit de colectivele artistice din diferite localități ale raionului Novoselița, regiunea Cernăuți, Ucraina. Publicul prezent în Casa de Cultură a primit din parte Ierarhului cîte o carte a Patriarhului Kiril —  ”Libertatea și responsabilitatea: în căutarea armoniei”. La despărțire Prea Sfințitul Nicodim a făcut un schimb de cadouri cu președintele Consiliului Raional Novoselița, Deomid Șova, și primarul orașului Novoselița, Maria Nicorici, și a primit din partea domniilor lor o invitație oficială de a vizita acest raion al regiunii Cernăuți.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.