Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Vizită arhierească în parohia Hădărăuți, raionul Ocnița

 

În Duminica a XV-a după Cincizecime, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, s-a aflat în mijlocul enoriașilor bisericii ”Înălțarea Domnului” din satul Hădărăuți, raionul Ocnița, săvîrșind Sfînta Liturghie Arhierească, înconjurat de un sobor de preoți. În cadrul Sfintei Liturghii studentul anului III al Seminarului Teologic din Chișinău, Ioan Grițco, a fost hirotonit în treapta de diacon pe seama parohiei ”Sf. Nicolae” din satul Hlinoaia, raionul Edineț.

În tradiționala cuvîntare ținută la finalul serviciului divin, Prea Sfințitul Nicodim a readus în atenția credincioșilor necesitatea cultivării dragostei față de Dumnezeu și față de aproapele în vederea dobîndirii mîntuirii sufletești, așa cum reiese din pericopa evanghelică a zilei despre discuția Mîntuitorului cu învățătorul de Lege privind cea mai mare poruncă. Tot în acest context, Prea Sfinția Sa a apreciat înalt eforturile părintelui paroh, protoiereul Victor Vacarciuc, împreună cu ale ctitorilor și enoriașlor, la împodobirea și înfrumusețarea sfîntului locaș. Mai mulți ctitori și binefăcători ai bisericii ”Înălțarea Domnului” din satul Hădărăuți, între care și domnul Alexandru Voleac – cel care a donat pentru sfîntul locaș analoagele și Sfînta Masă în folie de metal aurită, precum și o splendidă Sfîntă Evanghelie în coperți aurite, au fost decorați cu medalia eparhială ”Sfîntul Vasile cel Mare” și Diplome Arhierești, iar fiecare creștin a primit, în semn de binecuvîntare arhiereacă, cîte o iconiță.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.