Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Vizita Prea Sfințitului Nicodim în Eparhia de Iaroslav și Rostov

 

Duminică, 15 mai, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a luat parte, împreună cu mai mulți ierarhi din Patriarhia Rusă, la Liturghia Arhierească oficiată în Catedrala ”Adormirea Maicii Domnului  ” din orașul Iaroslavl, Federația Rusă. Serviciul Divin praznical din această zi a fost prilejuit de Jubileul de 50 de ani de la naștere al Înalt Prea Sfințitului Kiril, Arhiepiscop de Iaroslavl și Rostov. Din delegația oficială a Mitropoliei Moldovei la solemnitate a participat și Prea Sfințitul Marchel, Episcop de Bălți și Fălești. Alături de Prea sfințitul Nicodim, la această aniversare au fost prezenți – părintele Adrian Cotelea, secretar eparhial; părintele Patrocl, duhovnicul mănăstirii de maici ”Sf. Treime  ” din c. Rudi, r. Soroca, și părintele Serghie Ciumac, cleric al Catedralei ”Sf. Vasile cel Mare” din or. Edineț. Din partea Înalt Prea Sfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al Întregii Moldove, în semn de înaltă apreciere și deosebită considerație, vladîca Nicodim i-a transmis Înalt Prea Sfințitului Arhiepiscop Kiril, împreună cu alesele și cordialele cuvinte de felicitare, onorifica distincție bisericească – ordinul ”Ștefan cel Mare și Sfînt”. 

Programul de vizită al Eparhiei de Iaroslavl și Rostov a inclus întîlniri cu guvernatorul regiunii Iaroslavl, domnul Serghei Vahrucov; prima femeie cosmonaut, doamna Valentina Tereșcova, dar și cu alte oficialități și personalități notorii ale regiunii; precum și vizite la mănăstirea ”Intrarea Maicii Domnului în Biserică” din or. Tolga și la Soborul din or. Tutaevo.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.