Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

În Duminica a XV-a după Cincizecime, Înaltreasfințitul Nicodim a oficiat Sfînta Liturghie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

Înaltpreasfințitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni, a săvîrșit în Duminica a XV-a după Ciniczecime, Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei, fiind  înconjurat de soborul slujitorilor Catedralei și de mulțimea credincioșilor.

La final Înaltpreasfințitul Nicodim a rostit un cuvînt de învățătură. Ierarhul a atras atenția că Sfînta Evanghelie a Duminicii ne îndeamnă să-l mărturisim pe Mîntuitorul Hristos drept Fiu al lui Dumnezeu și Dumnezeu Adevărat, iar în lumina acestei mărturisiri să oferim toată iubirea noastră lui Dumnezeu și semenilor noștri; și astfel, prin credință și faptele iubirii ne vom mîntui.

Pentru mai multe fotografii apasați aici

Biroul de presă al Eparhiei de Edineţ şi Briceni

Comments are closed.