Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Înaltpreasfințitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni, a oficiat slujbe de pomenire la mormintele rudelor sale

Înaltpreasfințitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni, a săvîrșit în Duminica a II-a după Paşti, Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei, s-a deplasat la mormîntul protoiereului Ioan Topală din curtea bisericii „Sf. M. Mc. Dumitru” din Orhei, după care s-a deplasat la Cimitirul cental din orașul Orhei de pe strada C. Negruzzi și s-a rugat la mormintele protoiereului Iacob Bădărău, fost blagocin de Orhei, a protoiereului Iacob Coban, fost cleric al bisericii „Sf. Nicolae” și a protoiereului Simeon Chișca, fost paroh al bisericii din satul Abaclia, pentru odihna întru fericire a sufletului lor și a tuturor preoților ce și-au închinat viața slujirii Domnului la sfintele Altare din cuprinsul Eparhiei de Edineț și Briceni.

În a doua jumătatea zilei a săvărşit un parastas la mormîntul rudelor sale din satul Şărcani, raionul Orhei – Nicolai şi Eugenia Stoian împreună cu tot neamul lor cel adormit.

Pentru mai multe fotografii apasați aici

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

Comments are closed.