Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Ioannis Romanidis — Păcatul Strămoșesc potrivit Sfîntului Apostol Pavel

 

Autorul este Preot al Bisericii Ortodoxe din America, absolvent al Seminarului Ortodox Grecesc din Boston și al Facultății de Teologie a Universității Yale. Acesta a studiat, de asemenea, la Seminarele Ortodoxe Rusești al Sf. Vladimir din New York și al Sf. Serghie din Paris. Studiul de față este publicat acum pentru prima oară în traducere de pe manuscrisul englezesc al părintelui Romanidis, împreună cu unele prescurtări și modificări, așa cum le-a permis autorul.

Traducerea studiului de față a fost determinată de dorința de a îmbogăți filologia noastră, săracă cu privire la teologia Apostolului Pavel. S-au scris multe de către eterodocși despre numeroase teme referitoare la gîndirea teologică a Apostolului Pavel. Ceea ce distinge lucrarea de față este că, deși presupune o bogată cunoaștere a scrierilor contemporane despre gîndirea Apostolului, a fost scrisă din punct de vedere ortodox nu în mod formal, ci dintr-o înțelegere adevărată a unității dintre Noul Testament și Credința Ortodoxă, exprimînd pe deplin tendințele contemporane în studierea teologiei Noului Testament. De altfel, tonul ei simplu o face accesibilă și celor mulți, căci tocmai de dragul celor mulți autorul și-a permis unele lungiri de cuvînt și cîteva repetări.

Păcatul Strămoșesc potrivit Sfîntului Apostol Pavel

Comments are closed.