Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Cu prilejul sărbătoririi Sfîntului Apostol Andrei cel Întîi Chemat, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, adresează un mesaj de felicitare tuturor slujitorilor eparhiei, care-și sărbătoresc astăzi Sfîntul Ocrotitor

 

La 30 noiembrie / 13 decembrie, Biserica Ortodoxă îl cinstește pe Sfîntul Apostol Andrei cel Întîi Chemat. Cu acest prilej, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, adresează felicitări cu ocazia sărbătoririi Sfîntului ocrotitor omagiaților acestei zile:

– Protoiereului Andrei Tocarciuc, paroh al bisericii „Naşterea Maicii Domnului”, s. Briceni, Dondușeni

– Protoiereului Andrei Gîrșcan, paroh al bisericii „Sf. Arhangheli”, s. Criva, Briceni

– Protoiereului Andrei Munteanu, paroh al bisericii „Naşterea Maicii Domnului”, s. Cernoleuca, Dondușeni

– Protoiereului Andrei Tabuncic, paroh al bisericii „Sf. Nicolae”, s. Ruseni, Edineț

– Ipodiaconului Andrei Jitari

Prea Cucerniciile Voastre!

Cu prilejul sărbătoririi Sfîntului Apostol Andrei cel Întîi Chemat, Ocrotitorul duhovnicesc al Sfințiilor Voastre, vreau să Vă aduc cele mai sincere felicitări, dimpreună cu urări de ani mulți, sănătate, har și bună sporire în tot lucrul binecuvîntat pe care-l faceți.

În această zi de sărbătoare, ne rugăm ca Bunul Dumnezeu, pentru rugăciunile și mijlocirile bineplăcutului Său Sfînt Apostol Andrei, să Vă dăruiască și în continuare har și statornicie în mărturisirea credinței ortodoxe, spre slava Preasfintei Treimi, binele Bisericii și mîntuirea credincioșilor care V-au fost încredințați spre păstorire!

† NICODIM

Episcop de Edineț și Briceni

Comments are closed.