Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Slujbă Arhierească în cinstea Sfîntului Cuvios Siluan Athonitul la Mănăstirea Curchi

 

În Duminica a XVI-a după Cincizecime, dinaintea Înălțării Sfintei Cruci, și ziua pomenirii Sfîntului Cuvios Siluan Athonitul, Mănăstirea „Nașterea Maicii Domnului” — Curchi a îmbrăcat veșmînt de sărbătoare cu prilejul celebrării ocrotitorul ceresc al Prea Sfințitului Siluan, Episcop de Orhei, Vicar mitropolitan și Egumen al Mănăstirii Curchi.

La Liturghia praznicală, săvârșită în Catedrala mănăstirii cu hramul „Nașterea Maicii Domnului”, a participat și Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, alături de un sobor de arhierei, sub protia Înalt Prea Sfințitului Sava, Arhiepiscop de Tiraspol și Dubăsari, din care a mai făcut parte și: Prea Sfințitul Anatolie, Episcop de Cahul și Comrat, Prea Sfințitul Ioan, Episcop de Soroca și Vicar mitropolitan și Prea Sfințitul Siluan, Episcop de Orhei, Vicar mitropolitan și Egumen al Sfintei Mănăstiri Curchi, înconjurați fiind de un sobor numeros de preoți și diaconi.

La ceremonialul liturgic au fost prezenți numeroși credincioși, pentru care Prea Sfințitul Siluan este un cald părinte duhovnicesc și iscusit îndrumător pe calea mîntuirii.

La final, Prea Sfințitul Nicodim a adresat Prea Sfințitului Siluan un călduro meaj de felicitare, dorindu-i multă sănătate, ani lungi de viață înfrumusețați cu bogate rodiri duhovnicești, mult ajutor sfînt de la Bunul Părinte Ceresc în lucrarea de păstorire a poporului binecredincios și, nu în ultimul rînd, — mîntuire sufletească.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.