Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Sărbătoarea Sfîntului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorîtorul de Mir, la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

img_9898

 

Marți, 8 noiembrie 2016, în ziua cinstirii Sfîntului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorîtorul de Mir, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei, fiind înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi.

După Sfînta Liturghie a fost oficiată slujba unui Te Deum, înaintea raclei cu o părticică din cinstitele moaște ale Sfîntului Mare Mucenic Dimitrie, pentru sănătatea slujitorilor, a ctitorilor, a enoriaşilor şi a tuturor celor care în ziua pomenirii Sfîntului îşi sărbătoresc ziua onomastică.

La final, Vlădica Nicodim a felicitat toți locuitorii urbei cu ocazia cinstirii Sfîntului ocrotitor. Vorind despre curajul și îndrăzneala în mărturisirea credinței de care a dat dovadă Marele Mucenic prăznuit astăzi, Ierarhul a îndemnat credincioșii să ceară Sfîntului Dimitrie pace și bună rînduială în Biserica și țara noastră, bunăstarea poporului și prosperarea credinței ortodoxe.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

htmlimage

 

img_9087

 

img_9826

 

img_9831

 

img_9835

 

img_9844

 

img_9876

 

img_9881

 

img_9885

 

img_9896

 

img_88172

 

img_90292

Comments are closed.