Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

În ziua pomenirii Cuviosului Alexandru de Svir, Prea Sfințitul Nicodim a liturghisit alături de un sobor de Arhierei în Catedrala Schimbării la Față a Mîntuitorului din orașul Kiev

kyiv-0003

 

Luni, 12 septembrie 2016, în ziua pomenirii Cuviosului Alexandru de Svir, Făcătorul de Minuni, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a luat parte alături de un sobor de arhierei, preoți și diaconi, la Sfînta Liturghie oficiată în Catedrala „Schimbarea la Față a Mîntuitorului” din orașul Kiev cu prilejul cinstirii Sfîntului Ocrotitor al Înalt Prea Sfințitului Alexandru, Mitropolit de Pereiaslav-Hmelnițk și Vișneve.

Din soborul de arhierei a făcut parte Înalt Prea Sfințitul Alexandru, Mitropolit de Pereiaslav-Hmelnițk și Vișneve, Înalt Prea Sfințitul Simeon, Mitropolit de Vinița și Bar, Înalt Prea Sfințitul Ilarie, Arhiepiscop de Macarov și Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni.

La final, Prea Sfințitul Nicodim a adresat Înalt Prea Sfințitului Mitropolit Alexandru calde urări de felicitare cu prilejul prăznuirii Ocrotitorului Ceresc, urîndu-i multă sănătate, ajutor sfînt și binecuvîntare de la Dumnezeu în activitatea pe care o desfășoară întru propășirea Bisericii Ortodoxe.

După Sfînta Liturghie, Ierarhii au săvîrșit slujba litiei mici întru pomenirea Preafericitului Mitropolit Vladimir (Sabodan) în fața monumentului instalat în amintirea sa în curtea Catedralei.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

kyiv-0001

 

kyiv-0002

 

kyiv-0004

 

kyiv-0005

 

kyiv-0006

 

kyiv-0007

 

kyiv-0009

 

kyiv-0010

 

kyiv-0012

Comments are closed.