Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Dumnezeiasca Liturghie din Sfînta și Marea Joi la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae”

IMG_1734

 

Joia cea Mare vine să ne amintească de spălarea picioarelor ucenicilor, Cina cea de Taină, rugăciunea din Grădina Ghetsimani, prinderea și ducerea spre judecată a Mîntuitorului mai întîi la Ana și Caiafa și în cele din urmă la Pilat. Tot acum Petru se va lepăda de Mîntuitorul de trei ori, negînd că Îl cunoaște.

La Catedrala „Sf. Irh. Nicolae”, în Joia Mare, Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat Sfînta Liturghie a Sfîntului Vasile cel Mare unită cu Vecernia, iar după amiază, începînd cu orele 15.00 — Denia celor 12 Evanghelii ale Sfintelor și Mîntuitorelor Patimi.

Prea Sfinţia Sa a fost înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, slujitori ai Catedralei, la slujbă fiind prezenți și mulți credincioși. După Sfînta Liturghie, Ierarhul a sfințit noile veșminte pentru slujitori, ctitorite cu suportul Prea Sfinției Sale și a enoriașilor.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

IMG_1728

 

IMG_1737

 

IMG_1740

 

IMG_1747

 

IMG_1776

 

IMG_1779

 

IMG_1786

 

IMG_1792

 

IMG_1796

 

IMG_1800

 

IMG_1803

 

IMG_1813

Comments are closed.