Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Bucurie duhovnicească pentru copilașii de la grădinița „Foișor” din satul Hincăuți, Edineț

616

 

Micuții de la grădinița „Foișor” din satul Hincăuți, raionul Edineț, au avut parte în Joia Canonului Sfîntului Andrei Criteanul din săptămîna a cincea a Postului Mare, la 26 martie 2015, de o aleasă bucurie duhovnicească. La inițiativa și sub îndrumarea părintelui paroh, preotul Mihail Tabaran, și a doamnei directoare Stela Nagherneac, copilașii au participat la Liturghia Darurilor mai înainte sfințite, cuminecîndu-se la sfîrșit cu Sfîntul Trup și Sînge al Mîntuitorului.

La final părintele a vorbit copiilor despre bucuria întîlnirii cu Dumnezeu în Sfînta Euharistie și i-a îndemnat să fie ascultători, cuminți și harnici împlinitori ai dumnezeieștilor porunci, mulțumind doamnei directoare și educatoarelor grădiniței pentru deschiderea și bunăvoința de a aduce copiii la Hristos.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

592

 

593

 

594

 

595

 

596

 

599

 

600

 

603

 

605

 

606

 

609

 

617

Comments are closed.