Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

În joia primei săptămîni a Postului Mare Prea Sfințitul Nicodim a oficiat Liturghia Darurilor Mai Înainte Sfințite la Mănăstirea Zăbriceni

 

Joi, 26 februarie 2014, începînd cu ora 11.00, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat împreună cu soborul de slujitori de la Mănăstirea „Nașterea Domnului”, Zăbriceni, Liturghia Darurilor Mai Înainte Sfințite.

Slujba cunoscută sub numele de Liturghia Darurilor Mai Înainte sfinţite este de fapt un ritual de împărtăşanie dezvoltat prin îmbinarea vecerniei cu unele elemente ale Sfintei Liturghii. Cu toate că nu se aduce jertfa cea fără de sînge şi nu se sfinţesc darurile de pîine şi vin, ea poartă denumirea de Liturghie deoarece în cadrul ei are loc împărtăşirea cu Sfintele Taine.

În prezent Liturghia darurilor mai înainte sfinţite este o slujbă specifică Postului Mare putîndu-se săvîrşi în orice zi de peste săptămînă (de luni pînă vineri) cu excepţia zilelor aliturgice, a sărbătorii Buneivestiri şi a Joii şi Sîmbetei Mari.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.