Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Prea Sfințitul Nicodim a întreprins un pelerinaj în Sfîntul Munte Athos

 

În perioada 5-10 noiembrie 2014, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a întreprins, cu binecuvîntarea Înalt Prea Sfințitului Mitropolit Vladimir, Înîistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, și la invitația starețului Mănăstirii Vatoped, egumenul Efrem, un pelerinaj în Sfîntul Munte Athos. În cadrul pelerinajului, Ierarhul, însoțit de părintele secretar eparhial, protoiereul Adrian Cotelea și un grup de slujitori și pelerini, a vizitat mai multe mănăstiri și schituri din „Grădina Maicii Domnului”, închinîndu-se la sfințeniile ce se păstrează acolo și cerînd mijlocire către Dumnezeu pentru țara noastră și poporul ei binecredincios, a oficiat sfinte slujbe la Mănăstirea Vatoped și a întreținut discuții duhovnicești cu stareții de aici. La întoarcere, pelerinii au vizitat Catedrala Sfîntului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorîtorul de Mir, din Tesalonic și s-au închinat la cinstitele sale moaște. Vă propunem în continuare un reportaj foto de la pelerinaj:

Slujba Vecerniei la Mănăstirea Vatoped:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Slujba Sfintei Liturghii la Mănăstirea Vatoped:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chilia Sfîntului Mucenic Gheorghe Colciu:

 

 

 

 

 

Vizita la Careia, capitala Sfîntului Munte:

 

 

 

Schitul românesc Prodromu:

 

 

 

 

 

 

Marea Lavră:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mănăstirea Caracal:

 

 

 

 

 

 

Mănăstirea Filotheu:

 

 

 

 

 

 

Mănăstirea Iviron:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mănăstirea Stavronikita:

 

 

 

Schitul Sf. Ap. Andrei:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mănăstirea Hilandar:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mănăstirea Zografu:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mănăstirea Pantocrator:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mănăstirea Sf. Pantelimon (Rusikon):

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Izvorul Sf. Atanasie cel Mare:

 

 

 

 

Portul Irison:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Catedrala Sf. M. Mc. Dimitrie, Izvorîtorul de Mir din Tesalonic:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.