Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Liturghie Arhierească la Mănăstirea „Nașterea Domnului” Zăbriceni

 

În Duminica a XVII-a după Cincizecime, Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, s-a aflat în mijlocul obștii monahale și a închinătorilor Mănăstirii ”Nașterea Domnului” din comuna Zăbriceni, unde a oficiat Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie. Prea Sinției sale i-a coliturghisit un sobor de preoți și diaconi în fruntea căruia s-a aflat Prea Cuviosul părinte stareț, arhimandritul Damian (Burlacu).

După citirea pericopei evanghelice a zilei, de la Luca V, 1-11, Ierarhul a rostit un cuvînt de învățătură în care a evidențiat sensurile duhovnicești ale pescuirii minunate, subliniind necesitatea soteriologică a ascultării necondiționate față de poruncile Mîntuitorului, chiar și atunci cînd acestea nu ni se par „logice”, precum și faptul că fiecare lucru pe care-l facem trebuie început cu binecuvîntarea lui Dumnezeu.

La despărțire, Prea Sfințitul Nicodim a binecuvîntat credincioșii și a oferit în dar fiecăruia cîte o iconiță.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.