Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Voluntarii din cadrul proiectului „Abilitarea tinerilor în participarea și promovarea serviciilor de îngrijire la domiciliu pentru bătrîni” au participat la un seminar de instruire

 

Cu binecuvîntarea Prea Sfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, joi, 1 mai 2014, la Centrul Eparhial din orașul Edineț doamna Lilia Bulat, coordonatoarea proiectului „Abilitarea tinerilor în participarea și promovarea serviciilor de îngrijire la domiciliu pentru bătrîni”, a desfășurat un training pentru tinerii voluntari din cadrul acestui program. Tematica seminarului a fost „Metoda cadrului logic al proiectului” și a avut drept scop instruirea voluntarilor tineri în domeniul elaborării proiectelor de activitate cu tinerii. În scopul aplicării practice a cunoștințelor obținute la acest seminar, fiecare grup de voluntari din cele 10 parohii participante la program va alcătui cîte un proiect, considerat util și necesar comunității respective, în activitățile căruia vor fi implicați tinerii. Două cele mai bune proiecte vor beneficia în rezultatul selecției de o finanțare de scurtă durată (pînă în luna decembrie curent). Astfel tinerii s-au întors de la acest seminar cu un nou impuls de a lucra mai mult spre binele și prosperarea comunității lor.

La încheierea seminarului, participanții au luat parte la o agapă frățească.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.