Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Vizită de lucru la Spitalul Raional din Edineț

 

Joi, 23 ianuarie 2014, cu binecuvîntarea Prea Sfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni care și-a asumat responsabilitatea și purtarea de grijă față de Spitalul Raional Edineț, a trimis în vizită de lucru pe secretarul său, prot. mitr. Adrian Cotelea împreună cu doamna Ursula Honeck, prim-președinta Organizației Umanitare „Hilfe fur Osteuropa”, domnul Gunter Kollner și doamna Augusta Jumanca, membri ai Organizației, la Spitalul Raional din Edineț. Aici au vizitat Secția de Traumatologie și Secția de Cardioreumatologie, pentru a lua cunoștintă de modul cum a fost folosit ajutorul umanitar care a fost acordat mai înainte și au purtat discuții cu pacienții. Oaspeții au fost întîmpinați de domnul Anatolie Guțu, Directorul Spitalului împreună cu personalul medical al secțiilor cu multă căldură și bucurie, exprimînd încă o dată mulțumiri pentru ajutor și pentru acest suport material care le-a fost acordat, sperînd că și în continuare vor avea parte de o colaborare fructuoasă. Din partea Prea Sfinției Sale, cu binecuvîntări Arhierești și urări de sănătate cu ocazia sărbătorilor de iarnă, secretarul eparhial a oferit în dar cadourile tradiționale tuturor pacienților și cadrelor medicale.

În această atmosferă a emoțiilor plăcute membrii delegației Organizației Umanitare din Germania și-au încheiat vizita în Eparhia de Edineț și Briceni, fiind conduși de către Ierarh în seara zilei spre Chișinău. Mulțumind Prea Sfinției Sale pentru primirea călduroasă și promițînd că vor expedia în timpul cel mai apropiat ajutoarele necesare Spitalului Raional Edineț și oamenilor nevoiași.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.