Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Taina Sfîntului Botez la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

 

Duminică, 24 noiembrie 2013, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, Taina Sfîntului Botez asupra pruncei Magdalena, fiica lui Petru și a Nataliei Oxinte. Cu acest prilej, Ierarhul a adresat calde felicitări părinților și nașilor cu ocazia fericitului eveniment al încreștinării fiicei lor Magdalena, care a fost renăscută din apă și din Duh pentru viața în Hristos, dorindu-le ca Sfîntul Ocrotitor al acestui prunc, prin mijlocirile sale să dăruiască înțelepciune, rîvnă și dragoste pentru comuniunea cu Dumnezeu prin rugăciune în Sfînta Sa Biserică.

 

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Comments are closed.