Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Coordonatori de proiecte sociale în vizită de lucru în Eparhia de Edineț și Briceni

 

La 1 octombrie 2013, Reședința Episcopală din orașul Edineț a fost vizitată de un grup de coordonatori de proiecte sociale din Germania, din care a făcut parte doamna Sabine Erdmann-Kutnevic și domnul Christopher Selbach. Oaspeții au fost însoțiți de doamna Liliana Goncearenco, membră a Asociației „Ajutorul Creștin din Moldova”. La discuțiile care au vizat în special modul în care se desfășoară în prezent în eparhia noastră proiectele sociale și posibilitatea diversivicării lor prin colaborarea cu diverse organizații caritabile, a luat parte și secretarul eparhial, protoiereul Adrian Cotelea, precum și președintele Departamentului eparhial Activitate socială și caritate, protoiereul Sergiu Panaite.

După discuții, oaspeții au vizitat parohiile „Sf. Vasile cel Mare” din Edineț și „Sf. Irh. Nicolae” din satul Văratec, Rîșcani, în care se deruleză în prezent proiectul Asociației Obștești „Ajutorul Creștin din Moldova” — „Abilitarea tinerilor în participarea și promovarea serviciilor de îngrijire la domiciliu pentru bătrîni”.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.