Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Vizită de lucru în blagocinia cartierului Pușkin a orașului Sankt-Petersburg

 

În perioada 17-19 aprilie 2013, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, însoțit de părintele secretar eparhial, Protoiereul Adrian Cotelea, s-a aflat în vizită în blagocinia cartierului Pușkin a orașului Sankt-Petersburg. Prea Sfinția Sa a avut o întîlnire cu blagocinul acestei circumscripții și fostul său coleg, Protoiereul Mitrofor Ghenadie Zverev, împreună cu care a discutat diverse aspecte din viața bisericească a comunităților creștine de la noi și din blagocinia respectivă, făcînd și un schimb reciproc de experiență duhovnicească. Ierarhul s-a interesat și despre modul în care se predă disciplina Bazele Ortodoxiei în școlile din Sanct-Petersburg, modul în care sunt asigurați copiii și profesorii cu manuale și materiale didactice, pregătirea cadrelor pentru predarea disciplinei respective. În acest sens, părintele Ghenadie a organizat o vizită la o școală din cuprinsul blagociniei cartierului Pușkin, unde Prea Sfințitul Nicodim a avut posibilitatea să discute cu elevii și profesorii.

În cadrul acestei întîlniri, Prea Sfințitul Nicodim a vizitat Catedrala „Sf. Sofia” din cartierul Pușkin, unde paroh este părintele Ghenadie, și Catedrala „Sf. Ecaterina” din același cartier, păstorită de protoiereul Nichita Zverev, fiul părintelui Ghenadie.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

Catedrala „Sf. Ecaterina”:

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.