Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Vizită la Mănăstirea „Sf. M. Mc. Gheorghe” din Giurgiu

 

La întoarcere din Bulgaria, Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, şi Prea Sfinţitul Irineu, Episcop de Dearborn Heights şi Episcop Vicar al Episcopiei Ortodoxe din America, au fost invitaţi de către Prea Sfinţitul Ambrozie, Episcopul Giurgiului, să viziteze Mănăstirea Sfîntul Mare Mucenic Gheorghe din Giurgiu. Ierarhii au rămas impresionaţi de activităţile pastoral-misionare şi culturale desfăşurate aici şi de exponatele din colecţia muzeală a mănăstirii. În cadrul vizitei, Prea Sfinţitul Nicodim, în semn de aleasă preţuire, a acordat Întîistătătorului eparhiei Giurgiului medalia „Sf. Ierarh Vasile cel Mare”. La rîndul său, Prea Sfinţitul Ambrozie a acordat distincţia „Vrednicia Vlăsceană” atît Prea Sfinţitului Nicodim, cît şi Prea Sfinţitului Episcop Irineu.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

 

 

 

 

Comments are closed.