Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Slujbă Arhierească în paraclisul „Sf. Trei Ierarhi” al Seminarului Teologic „Sf. Cuv. Mc. Elisabeta” din orașul Edineț

 

În Duminica a XXVIII-a după Pogorîrea Sfîntului Duh, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat împreună cu un sobor de preoți și diaconi și mulțime de credincioși Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie în paraclisul „Sf. Trei Ierarhi” al Seminarului Teologic Liceal „Sf. Cuv. Mc. Elisabeta” din orașul Edineț. Răspunsurile la strană au fost oferite de corul de eleve al seminarului. La încheierea slujbei, Ierarhul a rostit un cuvînt în care a felicitat credincioșii care s-au împărtășit cu Cinstitul Trup și Sînge al Mîntuitorului și a evidențiat importanța postului pentru înaintarea creștinilor în viața cu Hristos. Prea Sfinția Sa a mai adăugat că bucuria luminatului praznic al Nașterii Domnului trebuie să fie una trăită lăuntric, căci nu poate fi separată învăţătura lui Hristos de prezenţa Sa vie în Biserică, prin Duhul Sfînt. Parohul sfîntului locaș, ieromonahul Hrisostom (Morocica), a mulțumit la rîndul său Ierarhului pentru vizita, bucuria comuniunii liturgice și binecuvîntarile arhierești oferite.

La despărțire, elevele Seminarului Teologic și toți credincioșii prezenți la slujbă au primit în dar din partea Ierarhului cîte o iconiță.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni


Comments are closed.