Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Adunarea ordinară a preoților din cuprinsul Blagociniei Ocnița

 

Preoții din cuprinsul Blagociniei Ocnița s-au întrunit astăzi, 3 octombrie 2012, la Reședința Episcopală din orașul Edineț pentru a participa la o ședință ordinară, prezidată de către Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni. În debutul ședinței, Prea Sfințitul Nicodim a adus la cunoștința clericilor problemele ce au fost dezbătute în cadrul ultimei întruniri a Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova și circulara venită din partea Patriarhiei Moscovei. S-a discutat apoi despre viața bisericească din parohii, ținuta morală și spovedania slujitorilor; începutul anului nou școlar și dotarea elevilor cu manuale de religie; mijloace de pastorație a tinerilor, bolnavilor, vîrstnicilor; colaborarea dintre biserică și autoritățile locale în plan social, cultural, caritabil. La final, preoții au adresat întrebări și au primit din partea Ierarhului răspunsuri și soluții la diverse întrebări și probleme ivite în parohii.

Toți participanții la întîlnire au fost invitați să ia parte după ședință la o agapă frățească.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni
Comments are closed.