Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Liturghie Arhierească la Mănăstirea „Sf. M. Mc. Teodor Tiron” din Chișinău

 

Joi, 16 august 2012, cu binecuvîntarea Întîistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înalt Preasfințitul Mitropolit Vladimir, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat împreună cu Prea Sfințitul Anatolie, Episcop de Cahul și Comrat, și Prea Sfințitul Petru, Episcop de Ungheni și Nisporeni, Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala „Sf. M. Mc. Teodor Tiron” a mănăstirii Ciuflea din capitală. Serviciul divin din această zi a fost prilejuit de aniversarea a 45 de ani de viață a părintelui duhovnic și administrator al acestei mănăstiri – protoiereul Teodor Roșca. Ierarhilor le-a coliturghisit un numeros sobor de preoți din care au făcut parte stareți de mănăstiri, slujitori din parohiile municipiului Chișinău și din republică și au fost prezenți numeroși creștini care îl iubesc, îl apreciază și îl respectă pe părintele omagiat. În Sfîntul Altar a fost prezent și Prea Sfințitul Irineu, Episcop de Orsk și Gai.

La finalul slujbei, toți Ierarhii prezenți au adresat omagiatului protoiereu Teodor Roșca alese cuvinte de felicitare dimpreună cu urări de bună sporire întru toate și ani lungi de viață. Pentru activitatea sîrguincioasă spre binele Bisericii Ortodoxe și în cinstea jubileului, părintele Teodor a primit în dar din partea Prea Sfințitului Anatolie o frumoasă cruce cu podoabe, apoi a fost decorat de către Prea Sfințitul Episcop Petru cu medalia „Sf. Cneaz Alexandru Nevchii”, iar de către Prea Sfințitul Nicodim cu medalia „Sf. Vasile cel Mare”. Felicitări în adresa omagiatului au răsunat și din partea slujitorilor și a mai multor credincioși prezenți la slujbă.

A urmat apoi o recepție în cinstea jubileului.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Comments are closed.