Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

În Duminica a VIII-a după Cincizecime, Prea Sfinţitul Nicodim a liturghisit în Catedrala „Sf. Nicolae” din Orhei

 

În Duminica a VIII-a după Cincizecime, a Sfinţilor Părinţi de la primele şase Sinoade Ecumenice, Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, a oficiat Sfînta Liturghie în Catedrala „Sf. Nicolae” din Orhei, înconjurat de soborul slujitorilor şi în prezenţa enoriaşilor sfîntului locaş.. Cu binecuvîntarea Ierarhului, pericopa evanghelică a zilei, de la Matei XIV, 14-22, despre minunea înmulţirii pîinilor, a fost explicată de slujitorul Catedralei, protoiereul Emil Bulgac. La încheierea slujbei, Ierahul a vorbit credincioşilor despre importanţa cinstirii Sfinţilor Părinţi care ne-au apărat credinţa şi au pus bazele teologiei ortodoxe şi a binecuvîntat poporul.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.