Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

În Duminica a III-a după Cincizecime, Prea Sfinţitul Nicodim a oficiat Sfînta Liturghie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

 

În Duminica a III-a după Cincizecime, Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, s-a aflat în mijlocul enoriaşilor Catedralei „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei, săvîrşind aici Sfînta şi Dumnezeiasca Liturghie. Prea Sfinţiei Sale i-a coliturghisit protoiereul Iulian Rusu, cleric superior al Catedralei, şi protoiereul Alexandru Fîrfa, slujitor al acestui sfînt locaş. În cadrul Sfintei Liturghii a fost citită pericopa evanghelică a zilei a zilei de la Matei VI, 22-33. Mesajul evanghelic, potrivit pentru această perioadă de post şi nevoinţă în care ne aflăm, ne îndeamnă la paza minţii şi a simţurilor de întunericul păcatului, care nu ne permite să observăm că principalul scop al vieţii noastre pămînteşti este căutarea Împărăţiei lui Dumnezeu şi a dreptăţii Lui.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.