Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Liturghie Arhierească în biserica „Înălțarea Sfintei Cruci” din Miami

 

În Duminica a doua după Cincizecime, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat Sfînta Liturghie în biserica „Înălțarea Sfintei Cruci” din Miami, înconjurat fiind de un sobor de preoți din care a făcut parte parohul sfîntului locaș, protoiereul Silviu Sfera, protoiereul Ion Sfera, slujitor la această biserică, protoiereul Adrian Cotelea, secretar eparhial, protoiereul Alexei Tanaseiciuc, duhovnic al Blagociniei Edineț, și protoiereul Serghei Prisăcaru. După citirea pericopei evanghelice a zilei, de la Matei IV, 18-23, care face referire la chemarea primilor Apostoli, Prea Sfințitul Nicodim a rostit un cuvînt de învățătură în care a îndemnat credincioșii să răspundă afirmativ chemării lui Hristos de a-i urma pe calea Împărăției, chemare pe care Mîntuitorul o adresează omului în fiecare moment și în orice împrejurare a vieții.

La final, Ierarhul a adresat un cuvînt de mulțumire părinților slujitori ai acestui sfînt locaș, protoiereilor Silviu și Ion Sfera, pentru primirea călduroasă și ocazia oferită de a săvîrși Sfînta Liturghie în mijlocul enoriașilor parohiei „Înălțarea Sfintei Cruci” din Miami, oferind în dar acestei biserici o icoană cu chipul Maicii Domnului de la Kazani. De asemenea, fiecare credincios prezent la slujbă a primit din partea Prea Sfințitului Nicodim, în semn de binecuvîntare, cîte o iconiță, iar copilașii cîte un medalion.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.