Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Slujba Acatistului Fericitei Matrona în biserica ce-i poartă hramul din orașul Miami

 

În seara zilei de 15 iunie 2012, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a săvîrșit slujba Acatistului Fericitei Matrona în fața raclei ce adăpostește o părticică din cinstitele ei moaște, în biserica „Fericita Matrona” (singura cu acest hram din SUA) din orașul Miami. În acest sfînt locaș, Prea Sfinția Sa a fost întîmpinat cu multă căldură de Arhimandritul Alexandru Belea, Protoiereul Serghei Prisăcaru și de enoriașii adunați la slujbă.

La final, Prea Sfințitul Nicodim a felicitat slujitorii și credincioșii cu prilejul jubileului de 5 ani de la unirea cu Biserica Mamă, a binecuvîntat enoriașii și le-a oferit în dar iconițe.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.