Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Vizită la „Casa Sfîntului Tihon de Zadonsk” din orașul San Francisco în care a locuit Sfîntul Ierarh Ioan Maximovici

 

În după-amiaza zilei de sîmbăta, 2 iunie 2012, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a vizitat „Casa Sfîntului Tihon de Zadonsk” din orașul San Francisco, unde a locuit Sfîntul Ierarh Ioan Maximovici de Shanghai, Europa Occidentală și San Francisco. Aici Prea Sfinția Sa a fost întîmpinat de către Prea Sfințitul Teodosie, Episcop de Seattle, care i-a prezentat paraclisul din casă, unde slujea Sfîntul Ioan, și chilia în care locuia.

După această excursie, Prea Sfințitul Teodosie i-a dăruit Prea Sfințitului Nicodim o icoană cu chipul Sfîntului Ierarh Ioan și o mănușă pe care vlădica o purta pe timp de iarnă.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

Vederi din orașul San Francisco:

Podul Golden Gate Bridge:

 

 

 

Grădina Muir Woods în care cresc copacii roșii de segoia:

 

 

 

 

Comments are closed.