Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Slujba Vecerniei la mănăstirea „Înălțarea Domnului” din or. Clinton, Michigan.

 

La slujba Vecerniei, oficiată în seara zilei de 25 mai 2012, în biserica mănăstirii „Înălțarea Domnului” din or. Clinton, Michigan, de către Înalt Preasfințitul Nathaniel, Arhiepiscop de Detroit al Episcopiei Ortodoxe Române din America, au participat Prea Sfințitul Visarion de Tulcea, Prea Sfințitul Timotei de Spania și Portugalia, Prea Sfințitul Nicodim de Edineț și Briceni, Prea Sfințitul Mathias de Chicago si Midwest și Omagiatul zilei de mîine, Prea Sfințitul Irineu de Deaborn Heights, Episcop Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române din America.

La sfîrșitul Vercerniei, Prea Sfințitul Irineu a rostit un cuvînt de învățătură în care a menționat că prin binecuvîntarea Maicii Domnului și ajutorul ctitorilor  Adrian si Mariana Lupu-Leica a apărut pe continentul american această sfîntă mănăstire, care este o oaza de lumină și de credință ortodoxă în care este preamărit neîncetat numele lui Dumnezeu și în care se păstrează cu sfințenie moștenirea creștină primită de la moșii și strămoșii noștri. Ierarhul a mai amintit că „mîine se va săvîrși Sfînta Liturghie după care se va binecuvînta, cu ajutorul lui Dumnezeu, locul în care va fi adusă din România o catedrală în stil maramureșan, ca o marturie a traditiei noastre. Prea Sfințitul de veșnică pomenire, Policarp Morușca, și-a dorit mult o mănăstire în care să se păstreze tradiția noastră românească în această țară”. De asemenea, Prea Sfinția Sa a mulțumit tuturor oaspeților și în special celor care au venit de peste ocean la această sărbătoare de suflet.

După Vecernie, înalții oaspeți prezenți la slujbă au fost invitați să ia parte la o agapă frățească.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.