Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Voluntari tineri din cinci parohii ale Eparhiei au participat duminică, 13 mai 2012, la un seminar de instruire în cadrul programului „Abilitarea tinerilor în participarea și promovarea serviciilor de îngrijire la domiciliu pentru bătrîni”

 

Duminică, 13 mai 2012, 50 de voluntari tineri din orașul Edineț și satele Ruseni, Ghincăuți, Rotunda și Alexăndreni au participat la un seminar de instruire în cadrul programului „Abilitarea tinerilor în participarea și promovarea serviciilor de îngrijire la domiciliu pentru bătrîni” susținut de doamnele Elena Stempovscaia, președinte al Asociației de Nursing din Moldova, Tamara Adașan, director al Asociației de îngrijire la domiciliu, și Uliana Goncearenco, membră a AO „Ajutorul Creștin pentru Moldova”. La final, Prea Sfințitul Nicodim i-a binecuvîntat și a discutat cu tinerii voluntari despre nobila misiune ce o au de îndeplinit prin acordarea ajutorului necesar celor ce se află în neputință. Apoi, Ierarhul împreună cu elevii au interpretat troparul pascal „Hristos a Înviat”.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.