Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Sfînta Liturghie Arhierească în Catedrala ”Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineț

 

În sîmbăta Săptămînii Luminate, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat Sfînta Liturghie în Catedrala  ”Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineț, înconjurat de slujitorii sfîntului locaș. Sfînta Liturghie a fost urmată de slujba unui Te Deum de sănătate, după care Prea Sfințitul Nicodim a ținut o frumoasă predică despre mîntuirea adusă prin înomenirea Fiului lui Dumnezeu, patimile, moartea, coborîrea la iad și slăvita Sa Înviere, prin care moartea a devenit pentru cei credincioși o trecere spre fericirea și viața veșnică. La final Ierarhul a felicitat credincioșii cu sfintele sărbători pascale și i-a binecuvîntat, salutîndu-i cu triumfătorul salut ”Hristos a Înviat!”.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.